top of page

Съвети за спестяване

Имате нужда да спестите пари, за да имате свободата да си купите това, което искате? Ние ще ви дадем няколко прости съвета как да бъдете малко по-пестеливи

1)      Опитвайте се да избягвате храненето навън. Подгответе своя собствен обяд за работа, като можете да използвате остатъците от снощната вечеря.

2)      Купувайте храна и хранителни стоки, от които действително се нуждаете. Преди да отидете до супермаркета направете списък и направете всичко необходимо да се придържате към него. Не правете импулсивни покупки и се опитвайте да не пазарувате, когато не сте гладни.

3)      Планирайте храненията си, преди да пазарувате. Ако имате идея какво ще приготвяте през седмицата, можете да избегнете покупката на хранителни стоки, от които нямате нужда и също така да се възползвате по-добре от отстъпките и офертите в магазина.

4)      Оставете колата вкъщи. Опитайте да се разхождате или да карате велосипед, доколкото това е възможно. Ще спестите пари от бензин и в допълнение ще се раздвижите.

5)      Сменете начина си на отопление. Ако смятате, че сметките ви за отопление са прекалено високи, намерете алтернатива.

6)      Слагайте по-малко перилен препарат в пералнята. Освен ако дрехите ви не са много мръсни, те ще се изперат добре и с по-малко препарат и ще можете да го ползвате по-дълго.

7)      Ако шампоанът или душ-гелът ви намалява, допълнете малко вода в бутилката. Така ще можете да го използвате още няколко дни, докато  напазарувате.

8)      Носете ваша собствена чанта в супермаркета, не харчете излишни средства за найлонови торбички, които  замърсяват  околната среда.

9)      Сложете накрайници с нисък дебит на вашите чешми и ще спестите от сметката си за вода.

10)   Помислете за закупуване на дрехи втора употреба.

11)   Прегледайте групите за продажба и подаряване във фейсбук, преди да купувате нови неща.

12)   Да печете домашен хляб е много по-евтино, отколкото да го купувате. Печете още храна и сладкиши.

13)   Пийте повече вода, вместо сода. Водата е безплатна.

14)   При дрехите понякога си заслужава да купите нещо скъпо и качествено, вместо нещо евтино. Един качествен чифт обувки ще ви служи много по-дълго, отколкото евтини обувки. Единствено внимавайте да не плащате за етикета вместо за качеството на материалите.

15)   Бъдете разумни с въглехидратите. Картофите са по-евтини от паста, ориз или макарони. Освен това са по-хранителни и можете да направите повече неща с тях.

16)   Купувате ли си постоянно нови чорапи, защото сте загубили един чорап от чифта? Купете си няколко комплекта от едни и същи чорапи и няма да има значение, ако загубите един, защото всички останали ще съвпадат.

17)   Парите не трябва да са единствената причина за това, но ако имате партньор, с когото да споделяте разходите, сметките ви драстично ще намалеят. Ако не искате да си намерите партньор, може просто да живеете със съквартирант.

18)   Плащате ли твърде много за интернет? Може да попитате някой съсед дали иска да ползвате един интернет и да си поделяте сметката.

19)   Опитайте да използвате повторно подаръчни торбички и опаковки.

20)   Спрете да пушите. 

Грешки при използване на кредитни карти 

​Една от най-често срещаните грешки, които потребителите допускат при използване на кредитната карта е като теглят често суми в брой от картата. Потребителите трябва да са наясно, че кредитната карта е вид електронен платежен инструмент, който е предназначен за покупки. Теглейки пари в брой от картата, за потребителя съществува потенциален риск да изпадне в невъзможност да обслужи впоследствие задължението към банката, което е в резултат от неправилното й използване. Теглейки пари в брой, освен лихва, потребителят дължи и такса за теглене на суми в брой, която варира в зависимост от това дали сумите се теглят от банкомат на банката – издател или от чужд банкомат. Стандартно таксите за теглене са по-ниски, ако средствата се усвояват през банкомат на банката, издала картата. Въпреки, че през последната година някои банки започнаха да предлагат промоции под формата на „без такса за теглене на суми“ размерът на тази такса често се пренебрегва, което е сериозна грешка. За да бъдем по-детайлни и приемем, че лимитът по картата е 3000 лв. и тези пари бъдат изтеглени на 8 части (7 пъти по 400 лв. и веднъж по 200 лв.) се оказва, че размерът на тази такса варира в широк диапазон при различните оферти. Поставяйки нещата в тази ситуация се оказва, че таксата за теглене от банкомат на банката варира между 20 и 80 лв., като в най-масовия случай тя се равнява на 50-60 лв. Таксата за теглене най-често представлява фиксирана сума, плюс процент от сумата, която се тегли, като в някои случаи има и долна граница, например – 2 лв. + 1,5%, мин. 3лв.

© 2023 by FinancialServices. Proudly created with  Wix.com

  • s-facebook
  • Twitter Metallic
  • Google Metallic
  • s-linkedin
bottom of page